Nowości
Nowe możliwości, oferty z całego regionu. Szukasz mieszkania, domu, działki? Sprawdź w najlepszej wyszukiwarce.
Pomagamy sfinansować zarówno cele mieszkaniowe jak i inne potrzeby.
Mamy już stronę na facebooku, zapraszamy.
Pomorze
Pomorze obejmuje znaczny obszar w północnej części Rzeczypospolitej i Niemiec. Obejmuje Pomorze Przednie, Rugię, Pobrzeże Szczecińskie, Pobrzeże Koszalińskie, Pomorze Gdańskie, Kaszuby i Pojezierze Pomorskie. Granice regionu opierają się na Reknicy (na zachodzie) i Wiśle (na wschodzie) oraz, od południa, na linii Warty i Noteci.
Większa część Pomorza znajduje się w granicach Polski, w obrębie województw: zachodniopomorskiego i pomorskiego. Niewielkie fragmenty regionu znajdują się w województwach: wielkopolskim i lubuskim. Po stronie niemieckiej znajduje się Pomorze Przednie. Jego terytorium w całości znajduje się w obrębie kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie. Podział ten ukształtował się w wyniku trzech konferencji pokojowych (Teheran, Jałta, Poczdam), kończących II wojnę światową.
Na Pomorzu dominuje krajobraz morenowy, a więc występują tu liczne naturalne jeziora. Całe Pomorze leży w zlewisku Morza Bałtyckiego. Charakterystyczną cechą regionu są krótkie, uchodzące bezpośrednio do morza rzeki, jak Parsęta, Rega, Słupia, Łeba czy Piana, oraz duże, płytkie jeziora przybrzeżne, jak Łebsko i Gardno. Na rzekach, głównie na Słupi, znajdują się zbiorniki retencyjne. Największe z nich to Strzegomino i Głębokie. Do celów energetycznych wykorzystano również jeziora naturalne: Kwiecko koło Żydowa oraz Żarnowieckie. Woda z tych zbiorników zasila elektrownie szczytowo-pompowe.
Największe miasta Pomorza to: Gdańsk, Szczecin, Gdynia, Koszalin, Słupsk i Stralsund. Duże znaczenie historyczne mają również: Wolgast, Greifswald, Kołobrzeg, Stargard Szczeciński, Wolin i Kamień Pomorski.
Podział
Najprostszy i najbardziej rozpowszechniony podział dzieli Pomorze na dwa główne regiony:
* Pomorze Zachodnie
* Pomorze Gdańskie
Podział ten ukształtował się w średniowieczu, gdy region gdański został zajęty przez Polskę, a region zachodni tylko shołdowany. Podział ten został podtrzymany przez dalsze dzieje. W skład Pomorza Zachodniego wchodziły księstwa, od których nazw wzięły kolejne części regionu:
* Pomorze Szczecińskie (Pomorze Nadodrzańskie, na bazie Księstwa Szczecińskiego)
* Pomorze Przednie (Pomorze Wołogoskie, na bazie Księstwa Wołogoskiego)
* Rugia (Pomorze Rańskie, na bazie Księstwa Rugii)
Pojawiły się również obszary przejściowe, które formalnie nie należały do żadnej ze stron: Ziemia Bytowska i Ziemia Lęborska. Na Pomorzu Gdańskim natomiast powstał podział na Kaszuby i Kociewie, jednak był on uwarunkowany tradycją, a nie podziałem terytorialnym.